Wyrok łączny, a europejski nakaz aresztowania

Damian Tomanek        16 grudnia 2015        2 komentarze

Nawiązując do poprzedniego wpisu należy wskazać, że skoro już udało nam się “dogrzebać” do ustawy z dnia 20.02.2015r. o zmianie ustawy kodeks karny oraz zmianie niektórych innych ustaw, to możemy tam odszukać jeszcze coś interesującego dla osób poszukiwanych ENA.

Oczywiście nie dla wszystkich.

Jednym ze sposobów „sparaliżowania” europejskiego nakazu aresztowania jest wydanie wyroku łącznego obejmującego wyrok wpisany do ENA. Przed dniem 1.07.2015r. aby w dwóch przestępstwach osądzonych różnymi wyrokami orzec jedną karę należało wystąpić o wydanie wyroku łącznego.

Wydanie takiego wyroku było możliwe tylko wówczas gdy data popełnienia jednego przestępstwa nie było oddzielona wyrokiem od daty popełnienia drugiego przestępstwa. Inaczej mówiąc: Józek ukradł kurę 1 stycznia 2015r. i dostał za to wyrok 1 czerwca 2015r. Następnie ukradł koguta 30 czerwca 2015r., a wyrok dostał 1września 2015r. W tych sprawach wyroku łącznego nie dało się wydać ponieważ pomiędzy datą popełnienia pierwszego przestępstwa ( 1 stycznia 2015), a datą popełnienia drugiego (30 czerwiec 2015) zapadł prawomocny wyrok ( 1 czerwca 2015). W nowym stanie prawnym taki wyrok który zapadł pomiędzy datami popełnienia przestępstw nie jest przeszkodą do wydania wyroku łącznego.

Jakie znaczenie ma wydanie wyroku łącznego dla europejskiego nakazu aresztowania?

Wydanie wyroku łącznego powoduje, że przestają istnieć wyroki pojedynczo wydane wcześniej. W uproszczeniu,  do europejskiego nakazu aresztowania wpisany jest konkretny wyrok zawierający nazwę sądu, datę, sygnaturę i wymiar kary. Wydanie w późniejszym czasie wyroku łącznego powoduje nieważność takiego europejskiego nakazu aresztowania, bo zawiera on wyrok nie wywołujący skutków prawnych. Jest to jeden ze sposobów „paraliżujących” ENA, przynajmniej na jakiś czas. To czym dysponuje sąd zagraniczny nie może być podstawą przekazania do Polski.

Sąd może oczywiście wydać kolejny europejski nakaz aresztowania obejmujący wyrok łączny ale do tego potrzebne jest przeprowadzenie całej procedury od nowa.

Sprawa nie wygląda jednak tak dobrze jakby się na pierwszy rzut oka mogło wydawać.

W art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20.02.2015r. o zmianie ustawy kodeks karny oraz zmianie niektórych innych ustaw prawodawca powiedział, że nowe przepisy o wyroku łącznym nie są stosowane do wyroków, które zapadły przed dniem 1.07.2015r. chyba, że zachodzi potrzeba wydania wyroku łącznego w związku z prawomocnym skazaniem po tej dacie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

GRZEGORZ Marzec 15, 2016 o 17:58

Witam czy mogę prosić o kontakt bezpośredni do Pana/Pani lub Kancelarii. Mam podobny problem opisywany tu Na tej stronie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 15, 2016 o 19:26

Wszystkie namiary na mnie znajdzie Pan na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: