Wniosek kuratora o „odwieszenie” kary

Damian Tomanek        15 maja 2016        3 komentarze

Bardzo często spotykam się z sytuacją kiedy sąd zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności na wniosek kuratora, a klient dowiaduje się o tym dopiero z europejskiego nakazu aresztowania. Dla osób mieszkających za granicą istotna jest odpowiedź na pytanie:

Jak zachować się w stosunku do kuratora aby nie wystąpił z wnioskiem o „odwieszenie” kary?

Najpierw należy ustalić jakie obowiązki ma skazany i co kurator może od niego chcieć.

Z treści art. 169. kkw wynika, że:

§ 2. Skazany oddany pod dozór obowiązany jest bezzwłocznie, a najpóźniej w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o oddaniu go pod dozór, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonywany.

§3  Skazany jest obowiązany stawić się na wezwanie sądu lub kuratora sądowego i udzielać wyjaśnień co do przebiegu dozoru i wykonywania nałożonych na niego obowiązków, bez zgody sądu nie zmieniać miejsca stałego pobytu, umożliwić kuratorowi wejście do mieszkania oraz informować go o zmianie miejsca zatrudnienia.

Nie wchodząc zbyt głęboko w szczegóły kurator ma obowiązek przeprowadzania raz na jakiś czas wywiadu środowiskowego w miejscu pobytu, wezwania skazanego do siebie w celu udzielenia wyjaśnień oraz żądania kontaktu telefonicznego ze skazanym. Częstotliwość tych obowiązków jest uzależniona od grupy ryzyka powrotu do przestępstwa do jakiej skazany został zakwalifikowany.

Całkowite zerwanie kontaktu z kuratorem jest jak strzał we własną stopę.

W takiej sytuacji kurator nie będzie mógł przed sądem wykazać się, że pracuje  ze skazanym. To zawsze spowoduje wniosek o odwieszenie wykonania kary i wniosek taki zawsze przez sąd zostanie uwzględniony.

Co zatem zrobić aby tak się nie stało ?

Większość moich klientów z kuratorami się dogaduje. Ustalają, że  meldują się telefonicznie raz w miesiącu, a jak przyjeżdżają do Polski, to przychodzą osobiście. Kontakt mailowy wystarcza na przesłanie różnych dokumentów np. umowy o pracę.

Co zrobić jak trafimy na złośliwego kuratora który np. stwierdzi, że nie wyraża zgody na wyjazd za granicę, bo jego zdaniem jest to ucieczka przed wykonaniem wyroku.

W takiej sytuacji pozostają trzy wyjścia.

  • Po pierwsze wystąpienie z odpowiednim wnioskiem do sądu. Jeżeli sąd wyrazi zgodę na wyjazd, to sprzeciw kuratora będzie bez znaczenia.
  • Po drugie można wystąpić o przekazanie wykonania wyroku za granicę.
  • Po trzecie można zmienić miejsce zamieszkania w Polsce. Wówczas zmieni się również kurator.

W stosunku do sprawcy oddanego pod dozór we wszystkich kwestiach dotyczących wykonania orzeczenia, w tym sprawowania dozoru i orzekania w zakresie, jaki wynika z art. 74 § 2 k.k. i z art. 75 k.k., właściwy jest sąd rejonowy, w którego okręgu dozór jest lub ma być wykonywany. Jest nim sąd rejonowy, w którego okręgu sprawca ma stałe miejsce pobytu (art. 169 § 4 k.k.w.), bez względu na to, czy sądem orzekającym w pierwszej instancji był sąd rejonowy, czy okręgowy, a także bez względu na to, czy dozorem był faktycznie objęty.”

***

(Kazimierz Postulski: „Zmiany dotyczące właściwości sąd w sądowym postępowaniu wykonawczym”)

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Daniel Anweiler 15 maja, 2016 o 21:05

    Spotykam się z sytuacjami kiedy pomimo dobrej współpracy z kuratorem na początku okresu próby potem skazany przepada jak kamień w wodę. No i potem jest już za późno.

    Odpowiedz

    Damian 24 czerwca, 2016 o 17:42

    Witam serdecznie. Od 22 grudnia jestem poszukiwany listem gonczym na podstawie art. 286 kk, mój wizerunek został umieszczony na popularnej stronie poszukiwani.policja.pl. Od czerwca ubiegłego roku przebywam na terenie Wielkiej Brytanii, od roku czasu legalnie pracuję odprowadzając podatki itp. Piszę do Pana, ponieważ chciałbym się czuć tutaj bezpiecznie, mam bardzo dobrą, zakontraktowaną pracę zamierzam zacząć tu naukę z tego co wyczytałem w internecie lada chwila może choć nie musi być wystawiony ENA. Moim celem jest uniknąć wystawienie ENA oraz uregulować i zamknąć stare sprawy. A przynajmniej na razie jest „zawiesić”. Kontakt z kuratorką w miarę utrzymuje, rozmawiając z nią jestem namawiany aby wrócić do Polski na odbycie kary, ale ja w tej chwili nie chce wszystkiego zostawić i iść do więzienia. Miałem zawieszone 10 miesięcy i 6 miesięcy pozbawienia wolności które z czasem zostało odwieszone. Proszę o jakieś rady, czy byłby Pan w stanie zająć się Moją sprawą? Jeśli tak, to ewentualnie jaki byłby koszt poprowadzenia mojej sprawy. Z góry dziękuje za wszelkie informacje. Pozdrawiam Damian

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 25 czerwca, 2016 o 11:17

    Proszę do mnie zadzwonić. Indywidualnych problemów nie omawiamy na forum publicznym.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: