Po zmianach ustrojowych w Polsce, które zaczęły się w 1989r., spora część naszych rodaków zmieniła miejsce swojego zamieszkania. Wśród nich jest również duża grupa osób skazanych na kary pozbawienia wolności.
Przekazanie wyroku do wykonania za granicę
Ponieważ sąd ma obowiązek wykonania prawomocnego wyroku, to wszczyna w takich wypadkach poszukiwania, najpierw listem gończym, a potem europejskim nakazem aresztowania.
Istnieją przepisy prawne pozwalające na przekazanie polskiego wyroku do wykonania w innym kraju.
O ile dotyczy to kraju wchodzącego w skład Unii Europejskiej, to sprawa jest prosta.
Podstawą przekazania wykonania wyroku może być DECYZJA RAMOWA RADY 2008/909/WSiSW z dnia 27 listopada 2008 r. o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności – w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej.
Sprawa zaczyna się komplikować jeżeli chcemy przekazać wykonanie wyroku do kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej.
Czy można przekazać wykonanie polskiego wyroku do Wielkiej Brytanii
Po Brexicie Wielka Brytania zaprzestała przyjmowania do wykonania wyroków, które zapadły w Polsce.
Wynika to z tego, że wraz z wyjściem z Unii Europejskiej, DECYZJA RAMOWA RADY 2008/909/WSiSW z dnia 27 listopada 2008 r., przestała być dla Wielkiej Brytanii wiążąca.
Czy istnieje inna podstawa prawna pozwalająca na przekazanie wyroku do Wielkiej Brytanii?
Podstawą taką może być Konwencji o przekazywaniu osób skazanych, sporządzona w Strasburgu 21 marca 1983 r. – Dz.U z 1995 r., Nr 51, poz. 279 (dalej: Konwencja strasburska)
Czym różni się Konwencja strasburska od Decyzji Ramowej
W dużym uproszczeniu, bez wdawania się w prawne zawiłości, rzecz polega na tym, że na podstawie Decyzji ramowej można przekazać do wykonania za granicę (tylko do kraju członkowskiego UE) wyrok, na mocy którego skazany został obywatel polski lub obywatel innego kraju.
Ważne, aby osoba taka stale zamieszkiwała w kraju, w którym wyrok ma być wykonany.
Na podstawie Konwencji strasburskiej może być przekazany do wykonania wyrok skazujący obywatela tego kraju, w którym ma być wykonany. Kraj ten nie musi mieć żadnego związku z Unią Europejską. Ważne, aby podpisał i ratyfikował Konwencję strasburską.
Zatem można na podstawie Konwencji strasburskiej przenieść wykonanie wyroku do Wielkiej Brytanii pod warunkiem, że dotyczy to osoby posiadającej obywatelstwo brytyjskie.
Do jakich krajów można przekazać wykonanie polskiego wyroku
Jeżeli zatem mieszkasz w UK na tyle długo by uzyskać obywatelstwo tego kraju, to istnieje szansa przekazania Twojego wyroku do wykonania na terenie Wielkiej Brytanii.
Taka sama sytuacja dotyczy również osób mających obywatelstwo państwa niewchodzącego w skład UE, ale które ratyfikowało Konwencję. Wśród 70 krajów znajdują się między innymi USA, Brazylia czy Meksyk. Możemy znaleźć również bardziej egzotyczne destynacje takie jak: Tonga, Trynidad Tobago, Bahamy itd.
Lista krajów które podpisały i ratyfikowały Konwencję
Damian Tomanek
adwokat
Zdjęcie: Pixabay
***
Może zainteresować Cię jeszcze:
Europejski nakaz aresztowania – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Gdzie nie działa europejski nakaz aresztowania
Lista poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania, czyli jak sprawdzić czy na niej jesteś.
***
Czy zmiana wyglądu chroni przed ENA
Osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości zazwyczaj czynią starania, które mają utrudnić ich identyfikację. Do standardowych zachowań należy zmiana wyglądu poprzez zapuszczenie czy ogolenie brody, przefarbowanie włosów itp. Praktykowana jest również zmiana miejsca zamieszkania i zrywanie kontaktów, zarówno z rodziną jak i z większością znajomych.
Ci, którzy mają takie możliwości, posługują się nie swoimi danymi personalnymi oraz dokumentami. Zdążają się i tacy, którzy dokonują zmiany nazwiska [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }