Jak zawiesić karę pozbawienia wolności, czyli ostatnia deska ratunku idzie na dno

Damian Tomanek        20 października 2019        2 komentarze

Kodeks karny wykonawczy, jeszcze do niedawna, pozwalał na to, by odraczając orzeczoną do wykonania bezwzględną karę pozbawienia wolności doprowadzić do jej zawieszenia. Warunkiem takiego zawieszenia było to, żeby kara nie przekraczała 1 roku, a jej wykonanie zostało odroczone na okres co najmniej roku.

Podstawą wniosku o zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności na etapie postępowania wykonawczego, czyli już po uprawomocnieniu się wyroku, był art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, który brzmiał następująco :

„Art. 152 §1  Jeżeli odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69–75 Kodeksu karnego.”

Przepis ten pozwalał w istocie na uniknięcie odsiadki osobom skazanym na niewielkie bezwzględne kary pozbawienia wolności.   Przepis ten był również często ostatnią deską ratunku dla osób które miały wyrok w zawieszeniu ale z jakiś przyczyn sąd im ten wyrok odwiesił. Zastosowanie art. 152 kkw pozwalało na przywrócenie wyroku do stanu  zawieszenia. Odroczenie wykonania kary, a następnie jej zawieszenie pozwalały osobie  poszukiwanej europejskim nakazem aresztowania na doprowadzenie do  uchylenia ENA i spokojnego życia poza Polską.

Niestety miłościwie nam panujący  ustawodawca, z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, wprowadził zmiany w prawie karnym i ustawą która weszła w życie z dniem 5 października 2019r. uchylił art. 152 kodeksu karnego wykonawczego.

Inaczej mówiąc ostatnia deska ratunku poszła na dno. To bardzo zła wiadomość dla osób które mają aktualnie wyrok odroczony bądź na takie odroczenie miały szansę.

Czy mając zatem odroczony wyrok można jeszcze uniknąć pójścia za kraty ?

Jest parę takich rozwiązań które na to pozwalają. Właściwy sposób postępowania uzależniony jest jednak od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy jak i od tego czy mieszkasz w Polsce, czy też za granicą. Kompetentnej porady w Twojej osobistej sprawie  zapewne udzieli każdy zajmujący się profesjonalnie tą tematyką adwokat.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dominika Październik 22, 2019 o 01:04

Witam mam odroczony wyrok na pol roku narazie do 9 grudnia i w grudniu mija pol roku dopiero bo na tyle mi sad odroczyl gdzie jestem mama miesiecznej corki czy moglabym jeszcze jakos sie uratowac zeby nie isc za do wiezienia? Dostalam rok w zawieszeniu na dwa lata za kradziez gdzie tego ja nie zrobilam

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 22, 2019 o 08:33

Myślę, że to się da zrobić ale musiałbym znać sprawę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: