Być może dzisiejszy wpis ma niewiele wspólnego z europejskim nakazem aresztowania ale pokazuje jak wygląda praca adwokata.
Parę lat temu doszło do sytuacji w której grupa kibiców niezadowolonych z wyniku meczu, wbiegła na płytę boiska. Policja wysłała do akcji przeciwko kibicom Oddział Prewencji uzbrojony w broń głdkolufową.
Kiedy policja może użyć broni
Zgodnie z przepisami policja miała obowiązek, najpierw wezwać do zaprzestania naruszania prawa, następnie oddać strzał ostrzegawczy, a jeżeli on nie przyniósłby pożądanego skutku można było oddać strzał w kierunku osób znajdujących się na płycie boiska.
Oddając strzał w kierunku ludzi należało przestrzegać instrukcji użycia broni. Oznaczało to w tym przypadku, że strzelać pociskiem Chrabąszcz 50 (a takich używała Policja) można było do osób oddalonych, co najmniej o 50 metrów.
Policja strzela do ludzi
Z opinii biegłych wynika, że w sprawie o której piszę, policja nie wezwała w sposób słyszalny dla osób przebywających na płycie boiska do powrotu na trybuny, po oddaniu strzału ostrzegawczego nie odczekała na jego efekt i niemalże natychmiast, bo po upływie 3 sekund, przystąpiła do strzelania w kierunku ludzi.
Policjant który oddał – jak się później okazało strzał śmiertelny – strzelił do ofiary z niecałych 13 metrów. (posiadam opinię)
Śmierć kibica
Mimo reanimacji na płycie boiska, a następnie kontynuacji akcji ratunkowej w szpitalu, postrzelony zmarł jeszcze tego samego dnia.
Młody człowiek osierocił dziecko, które samotnie wychowywał.
Postępowanie prokuratorskie
Postępowanie w Prokuraturze prowadzone pod kątem przekroczenia uprawnień przez policję i nieumyślnego spowodowania śmierci, wlokło się przez wiele miesięcy.
Obszerna opinia biegłych wykazała, że policja naruszyła zasady użycia pocisków Chrabąszcz 50, strzelając do człowieka oddalonego o 13 metrów mimo, że mogła to zrobić tylko w stosunku do człowieka oddalonego, co najmniej, o 50 metrów.
Siła strzału była tak duża, że zamiast zostawić siniak po kuli gumowej na ciele postrzelonego, przebiła jego powłoki skórne i mięśniowe, a następnie dotarła do serca.
Przesłuchiwany kilkukrotnie policjant, który oddał strzał, nie miał pojęcia o tym co oznacza nazwa Chraboszcz 50 i w jaki sposób takiego pocisku można użyć. ( posiadam protokoły przesłuchań)
Co robi prokuratura?
Prokuratura umarza śledztwo uznając, że policja postępowała zgodnie z prawem.
Po Prokuraturze niczego innego się nie spodziewałem. Wnoszę zatem zażalenie do sądu na ewidentnie błędną – moim zdaniem – decyzję.
Co robi sąd karny?
Rozpoznając moje zażalenie sąd uznał decyzję prokuratury za prawidłową. Po Sądzie spodziewałem się znacznie więcej.
Bez komentarza pozostawiam decyzję sądu i prokuratury.
Zadośćuczynienie od policji na drodze cywilnej
Na tym etapie większość prawników zakończyłaby reprezentowanie klienta.
Ponieważ mam w zwyczaju walczyć do końca, a w sprawie chodziło o kilkuletnie dziecko, które zostało bez ojca i matki, postanowiłem się nie poddawać.
Widząc błędy jakie zostały popełnione w postępowaniu karnym uznałem, że należy wystąpić na drogę postępowania cywilnego, o zasądzenie zadośćuczynienia od Skarbu Państwa na rzecz syna zmarłego.
Co robi sąd cywilny?
Na podstawie opinii biegłego, która została sporządzona w postępowaniu prokuratorskim, Sąd Okręgowy w Gliwicach doszedł do przekonania, że policja jednak naruszyła przepisy używając broni gładkolufowej i zasądził na rzecz małoletniego zadośćuczynienie.
Wysokość zadośćuczynienia uwzględnia fakt przyczynienia się zmarłego, albowiem oczywiste jest, że nie powinien się znajdować na płycie boiska.
Prokuratoria Generalna, która wniosła apelację od wyroku, przegrała również przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach. Nie ulega wątpliwości, że wygraliśmy sprawę o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa udowadniając, że Policja swoim działaniem naruszyła prawo.
Czy można wygrać z policją?
Można, tylko trzeba walczyć do samego końca.
autor:
Damian Tomanek
adwokat
***
Przedawnienie wykonania wyroku
Przedawnienie ścigania dotyczy osób które jeszcze wyroku nie mają. Natomiast dzisiaj parę zdań chcę poświęcić przedawnieniu wykonania kary. W przeciwieństwie do przedawnienia ścigania, przedawnienie wykonania karydotyczy osób które mają już prawomocny wyrok.
Z kodeksu karnego wynika, że nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }