Ekstradycji do Polski nie będzie

Damian Tomanek        28 stycznia 2016        Komentarze (0)

Prawie zawsze na początku współpracy z klientem, po wstępnych ustaleniach, zadawane jest mi następujące pytanie:

„Jakie są szanse na korzystny rezultat i jak to wygląda w innych sprawach?”

Na blogu o szansach trudno mówić w sposób ogólnikowy, bo to zawsze zależy od konkretnego przypadku. Natomiast o tym jak to wygląda w innych sprawach mogę powiedzieć coś więcej.

Pół roku temu zwrócił się do mnie Wiesław W. z prośbą o pomoc. Został zatrzymany przez brytyjską policję z powodu wydanego za nim ENA. W Polsce Sąd Rejonowy w R. skazał go na bezwzględną karę 2 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku samochodowego w którym zginęły dwie osoby.

Sprawa trudna bo wyrok duży, skutki przestępstwa bardzo ciężkie, a klient zdrowy jak dąb ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości przez kilka lat. Nie wdając się w zbędne szczegóły, efekt na dzień dzisiejszy jest taki, że po ciężkim boju i wykazaniu trudnej sytuacji zdrowotnej członka najbliższej rodziny Sąd w dniu 18.01.2016r. odroczył skazanemu wykonanie kary na okres 6 miesięcy. Tego rodzaju postanowienie skutkowało natychmiastowym odwołaniem poszukiwań ENA i umorzeniem sprawy w Wielkiej Brytanii.

Oczywiście, na razie jest to wygrana tylko jedna bitwa. Do pełnego sukcesu – czyli zawieszenia wyroku – potrzebne jest kolejne odroczenie za 6 miesięcy. Przykład ten jednak pokazuje, że nawet w bardzo trudnych przypadkach nie należy tracić nadzieji, a walczyć trzeba do końca.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: